Amiga 600

Amiga 600 -

Najmłodszym dzieckiem firmy Commodore jest nowy model Amigi o numerze 600. Amiga 600 to zupełnie zmieniona wersja 500-tki. Nowa Amiga nie posiada portu rozszerzenia, co uniemoźliwia podłączenie niektórych urządzeń zewnętrznych (twardy dysk, moduły typu Action Replay czy Power-X). Są jednak dostępne modele standardowo wyposażone w twardy dysk o pojemności od 20 do 120MB. Amiga 600, podobnie jak poprzednie modele tej seńi, jest wyposazona w szesnastobitowy procesor Motorola 68000, pracujący z częstotliwością zegara 7.14MHz. Pamięć tej Amigi można maksymalnie rozszerzyć do 10MB. Model ten ma również wbudowany modulator. Zastosowanie nowych układów Agnus i Denise umożliwia wykorzystanie nowych trybów pracy: Super Hires, tryb Productivity oraz tryb A 2024. Pierwszy z nich oferuje rozdzielczość 1280x256 w trybie interlace. Productivity umożliwia uzyskanie rozdzielczości 640x480 (non interlace) i 640x960 (interlace) przy 16 kolorach. Tryb ten jest szczególnie polecany przy pracy z programami obróbki tekstów, kalkulacyjnych arkuszach i DTP.
W trybie 2024 do dyspozycji mamy rozdzielczość l008x1024 (programy CAD-CAM, DTP).

ŹRÓDŁO:64 Plus 4 & Amiga 4/92 - Amiga 600

Oto i mamy zapowiadaną już od paru miesięcy nowość: Amigę 600 HD. Premierowa prezentacja odbyła sie na Targach Komputerowych CEBIT '92 w Hanowerze. Czy będzie to kolejny sukces rynkowy firmy Commodore?
W porównaniu do A500 i A500+, Amiga 600 HD wyróżnia się przede wszystkim wbudowanym dyskiem twardym 2,5" o pojemności od 20 do 120 MB. Oznacza to koniec męki z ciągłym przekładaniem dyskietek oraz szybki dostęp do danych. Zwiększa to również komfort pracy zwłaszcza przy projektowaniu grafiki czy animacji, a więc w dziedzinach będących specjalnością Amigi.
Wersja podstawowa najnowszego dziecka firmy Commodore ma pamięć RAM o pojemności 1 MB, można ją jednak bardzo łatwo rozszerzyć do 2 MB. Stacja dysków 3,5" znajduje się standardowo z prawej strony obudowy i formatuje dyskietki na 880 KB.
Możliwości graficzne Amigi 600 HD odpowiadają możliwościom Amigi 3000 - w Amidze 600 są instalowane kości Agnus i Denise zaprojektowane dla potrzeb A3000 i A3000T. Denise wytwarza sygnał wizji i pozwala użytkownikowi korzystać z czterech nowych trybów graficznych: HAM, Super-Hires, Productivity i A 2024.
Tryb HAM (Hold and Modify) charakteryzuje się rozdzielczością 320x256 wzglednie 320x512 punktów i można w nim stosować jednocześnie 4096 kolorów. Tryb ten nadaje się szczególnie do obróbki digitalizowanych fotografii. W trybie Super-Hires użytkownik ma do dyspozycji cztery kolory i rozdzielczość 1280x256 względnie 1280x512 punktów, jeśli wybierze opcję interlace (podwojenie liczby poziomych linii tworzących obraz).
Z kolei tryb Productivity odznacza się rozdzielczością 640x480 lub 640x960 (z opcją interlace) punktów i można w nim stosować 16 kolorów, a przeznaczony jest głównie do prac tekstowych.
Najlepszy jest jednak tryb A2024, nadający się idealnie dla programów typu CAD/CAM oraz DTP; rozdzielczość wynosi 1008x1024 punktów!
Amiga 600 HD ma już wbudowany modulator telewizyjny dzięki czemu można ją podłączyć do dowolnego odbiornika TV. Niespodziankę stanowi brak gniazda EXPANSION PORT oraz zupełnie inne niż w Amidze 500+ wewnętrzne gniazdo rozszerzeń (zastąpiono je 80-stykowym kontaktem o nieco innych sygnałach wyjściowych). Użytkownicy nowej Amigi nie będą więc mogli stosować popularnych modułów i np. rozszerzenia Power PC Board, emulatora ATonce Plus, kart Turbo, czy też kart Anti-Flicker. Firma Commodore zapewnia jednak, że wszystkie funkcje EXPANSION PORT przejąć ma nowe gniazdo, znajdujące się z lewej strony obudowy i przeznaczone dla płaskich kart pamięciowych - Memory-Cards.
Dostępnych będzie kilka typów takich kart: ROM, Flash-SRAM i Flash-RAM. Pierwszy i trzeci typ nie wymagają komentarza, natomiast karty Flash-SRAM wyposażone są w małą baterię "utrzymującą" przy życiu dane zawarte w pamięci. System operacyjny Amigi 600 HD ma ponoć automatycznie rozpoznawać, czy dysponuje dodatkową pamięcią (w przypadku włożenia karty Flash-RAM), a jeśli tak, to jaką ilością.
Podobnie jak z dyskietkami, użytkownik nie będzie zmuszonyc do wklepywania jakichkolwiek poleceń. Wystarczy wsunąć w gniazdo odpowiednią kartę, reszta dokona się automatycznie. Nie wiadomo tylko, jakie programy i rozszerzenia będą rozpowszechniane na nowym nośniku.
Wszystkie części Amigi 600 HD montowane są techniką powierzchniową SMD (Surface Mounted Devices) i przylutowane platyną (!). Oznacza to koniec kłopotów "kontaktowych", ale i początek problemów "serwisowych", bowiem nawet prosta wymiana uszkodzonego scalaka nie obejdzie się bez fachowca dysponującego specjalistycznym sprzętem (wszak platyna ma raczej wysoką temperaturę topnienia…).
Z zewnątrz Amiga 600 HD wygląda przyzwoicie i nowocześnie. Od razu rzuca się w oczy brak klawiatury numerycznej. Można by pomyśleć, że to właśnie dlatego komputer jest mniejszy i bardziej poręczny. Nic podobnego! Zmniejszenie wymiarów stało się możliwe wyłącznie dzięki zastosowaniu wspomnianej już, nowoczesnej technologii SMD.
Wraz z Amigą 600 HD firma Commodore wprowadza na rynek Amigę 600. Jest to dokładna kopia A600 HD, tyle że bez twardego dysku. Cena Amigi 600 HD z twardym dyskiem o pojemności 20 MB ma wynosić około 1300 DM, natomiast zwykłej "sześćsetki" - około 900 DM.
Do nowości należy również instalowany w A600 układ FBAS umożliwiający przyłączenie do komputera magnetowidu i telewizora poprzez gniazda CINCH i/lub SCART. W Amidze 600 zastosowano następujące nowe układy:
Gayle-Chip (dekodowanie adresów i inne, nowe funkcje),
Denise 8373 z nowymi trybami graficznymi,
Fat Agnus 8375 operujący na obszarze 2 MB

Reszta podzespołów jest identyczna jak w A500+. I na zakończenie lista portów:
- gniazdo rozszerzeń (niekompatybilne z A500+),
- Disk Interface (do przyłączenia wewnętrznej stacji dysków 3,5"),
- IDE-Interface (do przyłączenia dysku twardego),
- gniazdo klawiatury,
- Disk-Port (max. trzy stacje dysków),
- port równoległy,
- port szeregowy,
- dwa gniazda joystkicków,
- gniazdo antenowe do podłączenia telewizora,
- gniazdo dla monitora,
- gniazdo dla Memory-Cards.

ŹRÓDŁO:Commodore & Amiga 5/92 - Amiga 600 - pierwsze wrażenia

Kilka miesięcy temu firma Commodore wprowadziła na rynek komputerów domowych nowy model Amigi. W sześćsetce zrezygnowano z klawiatury numerycznej i wyodrębnionego bloku sterowania kursorem. Mimo zmniejszenia rozmiarów obudowy możliwe jest zainstalowanie wewnętrznego dysku twardego o pojemności w granicach od 20 do 120 MB. Nowość stanowi także gniazdo dysków krzemowych realizujące standard PCMCIA 2.0. W podobne złącza były wyposażone dotychczas tylko palmtopy (Atari Portfolio, HP 95LX). Minimalna pojemność karty z pamięcią typu SRAM (Static RAM) wynosi 512 KB i może być wykorzystana jako wymienny ramdysk. Inne potencjalne zastosowania złącza to modemy, karty sieciowe i karty interfejsu SCSI.
W odróżnieniu do modelu 500 pamięć RAM nowej Amigi została zwiększona do 1 MB może być rozszerzona do 10 MB! Rozdzielczość ekranu wynosi 1280*512 punktów w 4096 kolorach, a wbudowany modulator pozwala na bezpośrednie podłączenie komputera do telewizora. Zastosowano standardowy napęd dyskietek 3,5" o pojemności 880 KB (a szkoda, bo napęd 1,4 MB znany jest od dawna, a format 2,8 MB zaczyna być coraz bardziej popularny). Pozostały też te same interfejsy: szeregowy i równoległy, a zastosowany procesor to Motorola 68000 z zegarem 7 MHz.

ŹRÓDŁO:Bajtek 09/92 - Amiga 600

Kategoria:Amiga

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License